Klasyczną drabinkę gimnastyczną, kojarzy każdy jeszcze z lekcji wychowania fizycznego w czasach wczesnoszkolnych. Jednak nie wiele osób zna jej wielofunkcyjność. Doskonale sprawdza się w ćwiczeniach zarówno siłowych, jak i rozciągających, a także treningach rehabilitacyjnych. Co, ważne jest to sprzęt odpowiedni dla osób w każdym wieku, a spotkać go możemy na każdej siłowni, jak również zamontować we własnym domu. Zwłaszcza nowoczesne propozycje drabinek gimnastycznych, oferują wiele możliwości, które skutecznie urozmaicą trening.

Jakie ćwiczenia można wykonać na drabince gimnastycznej?

Wiemy już, że drabinka gimnastyczna, jest wielofunkcyjnym sprzętem sportowym. Ale co właściwie możemy zrobić z jej wykorzystaniem? Dostępnych ćwiczeń, jest na prawdę wiele i dzielą się na właściwe dla siebie kategorie:

  • ćwiczenia rozgrzewające – w tym przypadku drabinka gimnastyczna (https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Sprzet-fitness_Drabinki-gimnastyczne-1670.html) stanowi głównie podporę dla ciała. Popularne w tej kategorii ćwiczenia to wymachy nóg w bok lub tył, pompki, wskakiwanie na przemiennie nogami lub obunóż na szczebelki.
  • ćwiczenia rozciągające – drabinki gimnastyczne, pozwalają wykonywać ćwiczenia rozciągające wszystkie partie mięśni. To bardzo ważna część, każdego treningu. Zwisy, półzwisy i skłony, pozwolą skutecznie usunąć napięcie mięśni i szybko się zregenerować. 
  • ćwiczenia siłowe – brzuszki, podciąganie, unoszenie nóg w zwisie, przysiady, czy też deska, to najpopularniejsze ćwiczenia, które można wykonywać z wykorzystaniem drabinek gimnastycznych.

Doskonale angażują i wzmacniają poszczególne partie mięśni.

Ćwiczenia korekcyjne i rehabilitacyjne z wykorzystaniem drabinek gimnastycznych

Ćwiczenia wykonywane z wykorzystywanie drabinek gimnastycznych, świetnie kształtują siłę mięśni, ale nie tylko! Doskonale wpływają również na poprawę równowagi i koordynację ruchową. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają walczyć ze skrzywieniami kręgosłupa, czy wadami kończyn dolnych, takimi jak: płaskostopie czy koślawe kolana. W przypadku gimnastyki korekcyjnej, niezwykle ważna jest technika, dlatego najlepiej, korzystać z profesjonalnego wsparcia – trenera lub fizjoterapeuty.

Trening na drabince gimnastycznej – efekty

Dzięki wykorzystaniu drabinki gimnastycznej, z pewnością możemy urozmaicić trening. Zyskujemy stabilną podporę do wielu ćwiczeń i sprzęt, który sprawdza się w każdej części treningu. Dzięki jej wykorzystaniu kształtujemy prawidłową postawę ciała i łapiemy właściwa koordynacje ruchową. Niewątpliwie wzmacniamy mięśnie, zyskujemy większą wytrzymałość i lepszą kondycję. 

Ręka zdjęcie utworzone przez master1305 - pl.freepik.com
Drabinka gimnastyczna Tags: